+420 515 545 119  |  sinimar@sinimar.eu  |  SKYPE: sinimar.tour

Spojené arabské emiráty - Fauna a flóra

Moře v Emirátech

Čisté mořské vody omývající břehy SAE skrývají velice pestrý a barevný podmořský svět. Mnoho turistů tak využívá možnosti potápění nebo se účastní výprav za pozorováním delfínů a velryb.

Fauna v Emirátech

Co se týká suchozemských živočichů, symbolem arabského světa je jistě velbloud, který má pevné místo v běžném životě Arabů. V SAE se konají tradiční velbloudí dostihy a dokonce velbloudí soutěže krásy. Taková se pořádá např. v Emirátě Abu Dhabi a na majitele nejkrásnějších velbloudů čeká vysoká finanční odměna nebo velice hodnotné ceny. Kromě velbloudů a běžných domácích zvířat se v SAE vyskytují zajímavé druhy chráněných živočichů, kteří dokáží přežít v poušti a které za bílého dne jen těžko uvidíte. V poušti žije např. zvláštní druh pouštního ptáka připomínající slepici Chlamydotis undulata, vzácný druh rysa stepního karakal, nebo Gordonova divoká pouštní kočka. Z kočkovitých šelem se v SAE vyskytuje také arabský leopard. SAE jsou dále domovem vlka arabského, hyeny pruhované, či divoké kozy, které se říká tahr arabský. Velice ohroženým druhem je přímorožec arabský a je vynaložena veliká péče na jeho záchranu. Vyskytuje se např. v rezervacích na území emirátu Sharjah.

Flóra

Přesto, že velká část SAE je pokryta písečnou pouští i zde se nacházejí zajímavé druhy rostlin a živočichů, z nichž některé žijí přímo v poušti. Zeleň je typická pro oázy a za oblast s největším porostem je považován úrodný Emirát Ras Al-Khaimah. Typickými, pro nás však exotickými rostlinami, jsou v SAE datlové, banánové, nebo kokosové palmy, také papaya a citrusovníky. Nejdůležitější rostlinou Spojených arabských emirátů pro místní obyvatele z hlediska obživy je bezesporu datlovník, jehož pěstování má v SAE dlouhověkou tradici. Kromě chutných plodů, se využívají také jejich listy na různé předměty pro domácí využití a jako krmivo pro domácí zvířata. Ze semen se lisuje palmový olej a kmeny se využívají při stavbě domů. Archaické vzezření má strom zvaný Ghaf jehož kořeny hledají vodu až 80 metrů hluboko pod zemí, narazit můžete také keře Gafas, které jsou v jarním období ozdobeny žlutými květy, na pouštní hyacinty, časté jsou také akáciové porosty.
 

Přírodní parky v Emirátech

Jednotlivé Emiráty se mohou pochlubit rozmanitými přírodními zajímavostmi. Ponořte se např. do stínu nestaršího mangrovníkového háje na území Arábie, rozprostírajícího se v zálivu Khor Kalba, na území Emirátu Fujairah jehož koruny jsou zároveň rájem ptactva. I neživá pouštní příroda poskytuje v SAE nádhernou podívanou v podobě písečných dun, jejichž zabarvení se na různých místech Emirátů liší. Emirátu Sharjah patří Sharjah Desert Park - pouštní park Šardžá, kde žijí chráněné druhy živočichů a rostlin, součástí je také zoologická zahrada, přírodovědné muzeum, chovatelská stanice pro ohrožené druhy živočichů, nebo květinová zahrada. S písečnými dunami kontrastují plochy zeleného porostu v překrásné oáze Liwa, nacházející se v Emirátu Abu Dhabi, jehož další přírodní zajímavostí je sirné jezírko Al-Fayda, které sice není vhodné ke koupání, za podívání ale určitě stojí. Koupání v přírodních minerálních pramenech si naopak můžete užít u horkých vodopádů Khatt na území SAE Ras al-Khaimah.

POČASÍ V DUBAJI, SAE
sobota
23. říjen
Clear sky
Clear sky
31°C
neděle
24. říjen
Clear sky
Clear sky
30°C
AKTUÁLNÍ ČAS
PRAHA:
DUBAJ:
[DST = letní čas]
AKTUÁLNÍ KURZY
1 USD = 22.205 CZK
1 AED = 6.069 CZK
Proč cestovat právě
se Sinimar Tour?
  • Osobní znalost prostředí v SAE
  • Asistence a pomoc přímo v SAE
  • Specializace na Arabský poloostrov
  • Rady a doporučení pro cestování
  • Osobní vazby a kontakty
  • Osobní zkušenosti s poskytovanými službami
  • Uspokojení individuálních požadavků
  • Reference od osobností z oblasti business, sportu, politiky aj.