+420 515 545 119  |  sinimar@sinimar.eu  |  SKYPE: sinimar.tour

Spojené arabské emiráty - SAE


Emiráty - dovolená se Sinimar SAE - dovolená se Sinimar

Spojené arabské emiráty (SAE) je stát na středním východě, rozkládající se v jihozápadní Asii na východě Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií.

Přírodní podmínky SAE

Většinu území v SAE zaujímá plochá nížina, která je z větší části pokrytá pouští. Pobřeží Emirátů je lemováno ostrovy (na jednom z nich leží hlavní město Abú Dhabí). Podnebí je tropické a suché. Průměrné srážky dosahují asi 100 mm. Spojené arabské emiráty jsou známé svými silnými písečnými bouřemi.

Historie SAE

Ve starověku bylo území SAE pod vládou Persie. V 8. století se do Emirátů dostává islám a vznikají samostatné emiráty pod vládou rodinných klanů. Od 13. století soupeří o toto území Británie, Persie, Portugalsko, Omán a Turecko. Nakonec připadlo území SAE Britům, kteří zde vybudovali vojenskou základnu. Ozbrojené síly Británie bojovaly v Emirátech  s pirátstvím, které zde bylo nadmíru rozšířené. Někdy bývá území, kde leží nyní Spojené arabské emiráty, nazýváno Pirátským pobřežím. Britové začlenili území roku 1892 do protektorátu Smluvní Omán.Přesto měl každý emirát v SAE svého vládce. Po nalezení ropy Spojené arabské emiráty velice rychle zbohatly a začaly vzájemně spolupracovat. Spojené arabské emiráty vznikly v roce 1971 po odchodu britských vojsk. SAE voří sedm autonomních emirátů.

Obyvatelstvo SAE

Občané Emirátů tvoří jen asi 20 % obyvatelstva, (z toho 70% Arabové). Islám vyznává 96 % z nich, z čehož 80% jsou sunnité a 16 % šíité. Zbytek, tedy přibližně 80 % obyvatel SAE tvoří přistěhovalci, především z Indie, Pakistánu, Bangladéše, Íránu, kteří vyznávají náboženství svých mateřských zemí, tedy především Islám a Hinduismus. Díky svému liberárnímu přístupu k daním, jsou Emiráty hojně vyhledávaným místem k podnikání občanů z Evropy, Asie i Ameriky.

Drtivá většina obyvatel SAE žije na pobřeží. Z toho 60 % obyvatel jen ve městech Abú Dhábí a Dubaj. Přes 90 % území SAE je v podstatě liduprázdné. K roku 2007 trpělo celkem 19,5 % obyvatel Emirátů ve věku od 20 do 79 let cukrovkou a tímto podílem obyvatel trpící zmíněnou chorobou se Spojené arabské emiráty dostaly na první místo na světě.

SAE vízová povinnost

Pro vstup do Spojených arabských emirátů je pro evropany nutné vízum SAE. Od 22.3.2014 patří Česká republika i Slovensko mezi země Evropské unie, které získávají SAE vízum přímo na letišti za menší poplatek.

Hospodářství SAE

Spojené arabské emiráty jsou sedmou největší zásobárnou ropy. Mají jednu z nejrozvinutějších ekonomik v Asii. V současné době jsou SAE 36. největší ekonomikou podle tržních směnných kurzů s vysokým hrubým domácím produktem. Nominální HDP na obyvatele SAE je (MMF).

Pro zajímavost - Česká republika má nominální HDP na obyvatele pořadí 35. v celosvětovém měřítku Spojené arabské emiráty jsou 6. největší země v paritě kupní síly na obyvatele a má poměrně vysoký index lidského rozvoje na asijském kontinentu. Spojené arabské emiráty jsou hodnoceny jako vysoce příjmová ekonomika. Spojené arabské emiráty jsou jedním ze zakládajících členů Rady pro spolupráci arabských států v Perském zálivu (GCC), členský stát Ligy arabských států. SAE je rovněž členem Organizace spojených národů, Organizace islámské konference, OPEC, a Světová obchodní organizace - WTO.Spojené arabské emiráty mají kvalitní silnice, velké přístavy (Abú Dhabí či Dubaj) a čtyři mezinárodní letiště. Zdravotnictví a školství (jsou zde i vysoké školy) jsou v SAE na velice vysoké úrovni a jsou zcela bezplatné.

 

Spojené arabské emiráty - dovolená se Sinimar

Administrativní členění Spojených Arabských Emirátů

Spojené arabské emiráty (SAE) (arabsky: , Dawlat al-Imarat al-'Arabiyah al-Muttahidah) je federací sedmi emirátů. Nachází se v jihovýchodní části Arabského poloostrova v jihozápadní Asii v Perském zálivu. Má společné hranice s Ománem a Saúdskou Arábií. SAE se skládá ze sedmi států, emirátů Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm al-Quwain, Ras al Khaimah a Fujairah. Hlavní a druhé největší město Spojených arabských emirátů je Abu Dhabi.

Před rokem 1971 byly Spojené arabské emiráty známy jako Smluvní státy nebo Smluvní Omán s odkazem na příměří uzavřené mezi Spojeným královstvím a několika arabskými šejky v 19. století. Spojené arabské emiráty byly také od 18. do počátku 20. století známy jako Pirátské Pobřeží. Politický systém v SAE, na základě ústavy z roku 1971, se skládá z několika složitě propojených řídících orgánů. Islám je oficiálním náboženstvím a arabština je oficiální jazyk. Nicméně, angličtina, je běžný komunikační jazyk jak v běžném životě, tak v kontaktu s úřady.

Spojené arabské emiráty - videozáběry

Podívejte se na videozáběry Yas Island, Ferrari World Abu Dhabi, na Yas Island, Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, nebo na Dubai .

Mapa Spojených arabských emirátů

 

POČASÍ V DUBAJI, SAE
čtvrtek
22. srpen
Clear sky
Clear sky
34°C
pátek
23. srpen
Clear sky
Clear sky
38°C
AKTUÁLNÍ ČAS
PRAHA:
DUBAJ:
[DST = letní čas]
AKTUÁLNÍ KURZY
1 USD = 23.417 CZK
1 AED = 6.390 CZK
Proč cestovat právě
se Sinimar Tour?
  • Osobní znalost prostředí v SAE
  • Asistence a pomoc přímo v SAE
  • Specializace na Arabský poloostrov
  • Rady a doporučení pro cestování
  • Osobní vazby a kontakty
  • Osobní zkušenosti s poskytovanými službami
  • Uspokojení individuálních požadavků
  • Reference od osobností z oblasti business, sportu, politiky aj.